sipche passcard

دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۳


از قدیم گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم و در این خصوص کارشناسان و متخصصان به این نتیجه رسیدند که ورزش اصلی‌ترین راه برای حفظ سلامت انسان است. اما آیا خانواده‌ها میان مشکلات متعدد روزمره خود به این نیاز اساسی توجهی دارند و حاضرند برای ورزش وقت یا هزینه صرف کنند؟ یا اصلا وقت یا هزینه‌ای می‌ماند که با فعالیت بدنی گامی در تامین سلامت جسمی و روحی‌شان بردارند؟ یکی از آیتم ­هایی که خانواده­ ها را کمی از ورزش دور می­ کند تقریبا نرخ ورزش و باشگاه­ های ورزشی است، تحقیقاتی وجود دارد که می­گوید نرخ ورزش در ایران بالاست و علیرغم اینکه پارک ها و بوستان­ ها در برخی از کلانشهرها به دستگاه ­های ورزشی مجهز شده ­اند اما همچنان خانواده­ های ایرانی اعتقاد دارند نرخ ورزش کردن در ایران بالاست. اما آیا راه­ حل نرخ بالا این است که ورزش نکنیم؟ آیا می­ توان بدون ورزش روح، روان و جسم سالمی داشت؟

دوست و بیگانه

مردم ما در تقابل با مقوله ورزش به چند دسته‌ تقسیم می­ شوند؛ گروهی که ورزش را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند و در اندیشه ارتقا و پیشرفت در عرصه قهرمانی هستند. بخشی از این گروه از همین راه امرار معاش می‌کنند. گروه دیگر اما هرچند به صورت تفریحی ورزش می‌کنند ولی در انتخاب متفاوتند؛ دسته‌ای ورزش‌های سبک را انتخاب می‌کنند و عده دیگر به رشته‌های خشن و سنگین علاقه دارند. گروه دیگری صرفا سلامت و تناسب اندام ورزش را جزو برنامه‌های روزمره خود می‌گنجانند و عده‌ای دیگر کلا با ورزش بیگانه‌اند و حتی بعضا از آن بیزار! آن هایی که ورزش قهرمانی می­ کنند؛ خب تکلیفشان مشخص است و برای رسیدن به آنچه که هدف­گذاری کرده­اند حتما هزینه می­ کنند و در بهترین باشگاه ­ها به کار خود ادامه می­ دهند. به آن دست ه­ای که اصلا اعتقادی به ورزش ندارند هم کاری نداریم و می­ خواهیم یکراست برویم سراغ همان دست ه­ای که ورزش می­کنند اما براساس برخی نظرسنجی­ ها اعتقاد دارند هزینه ورزش کردن گران است و برایشان پیشنهادهای وسوسه برانگیزی داریم .

30 دقیقه ورزشی

معمولا ۳۰ دقیقه در روز مدت زمان متعارفی است که برای ورزش کردن در نظر گرفته می‌شود. اکثر ما هم همین مقدار را به صورت پیش‌فرض برای برنامه‌های ورزشی خود در نظر می‌گیریم به همین دلیل به ندرت این سوال به ذهن کسی خطور می‌کند که «واقعا چه مقدار ورزش برای سلامتی مفید است؟» اما همان‌طور که انتظار می‌رود، گاهی این مدت زمان، نتیجه‌ی مطلوبی در پی ندارد و با اینکه چند روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش می‌کنیم باز هم معادلات کاهش وزن‌مان به هم می‌ریزد و علی‌رغم ورزش روتین، کاهش وزنی صورت نمی‌گیرد. حتما شما هم در تمامدروش­ های درمان و پبشگیری از بیماری­های مختلف ورزش منظم را دیده ­اید.اصلا شاید خودتان به دوست و آشناهایتان پیشنهاد ورزش روزانه را داده باشید اما خودتان کمتر به سراغ آن بروید. شاید یکی از موضوعاتی که اجازه کمی شما را از ورزش دور می ­کند فکر کردن به هزینه ­های است و شاید نگاهی به این نظرسنجی نشان می­ دهد که اکثرا همین اعتقاد دارند .

چند چند؟

نتیجه ­ای که از نظرسنجی دریافت می­شود­ این است که افراد اغلب تمایل دارند بدون هزینه ورزش کنند. ۵۱ درصد از کاربران ترجیح می­دهند که در خانه یا پارک ­ها و البته بدون هزینه ورزش کنند. وجود امکانات ورزشی در پارک­ ها این امکان را به برخی افراد می­ دهد به راحتی در زمان دلخواهشان ورزش کنند. در بین شرکت کنندگان فقط ۴٫۶ درصد حاضرند بیش از ۱۰۰ هزار تومان در ماه هزینه کنند و حدود ۳۵ درصد از آنها بین ۲۵ تا ۱۰۰هزار تومان در ماه حاضرند هزینه می­کنند. عده­ا­ی از شرکت کنندگان در نظرسنجی عنوان کردند وجود هزینه ­های بالای زندگی و دغدغه ­های آن ها دیگر فرصتی برای هزینه ورزش نمی­ ماند در واقع عامل اصلی ورزش نکردن یا هزینه نکردن برای آن را مشکلات مالی می­دانند. اگر به تفکیک برسی کنیم حدود ۱۴ درصد تا ۲۵ هزار تومان ،۱۴ درصد ۲۵-۵۰ هزار تومان ۶ درصد ۷۵-۱۰۰ و ۵ درصد ۵۰-۷۵ هزار تومان هزینه می­کنند و تنها ۴٫۳ از کاربران اصلا به ورزش علاقه ندارند .

کارت بکش، ورزش کن، هزینه کمتری پرداخت کن

در این نظرسنجی و هر نظرسنجی دیگری که در حوزه ورزش انجام شود و هر نتیجه­ای که به دست بیاید نمی­توان از مقوله ورزش فاصله گرفت و هیچ بهانه ­ای نیز برای ورزش نکردن پذیرفتنی نیست. ورزش باید جزو جدایی ناپذیر از زندگی روزانه شهروندان باشد چرا که حتما این جمله شعاری درستی است که می­ گوید: "یک جامعه سالم، جامعه­ ایست که جوشش و ورزش در آن جاری باشد. اما گروه پس کارت برای شما پیشنهادهای ویژه­ای دارد، پیشنهادی که تمام سختی­اش کشیدن یک کارت در یک باشگاه ورزشی است تا به شما تحفیف­هایی وسوسه ­انگیز بدهد برای کاهش هزینه ورزشی­تان. پس کارت اما نه تنها برای شهروندان عادی بلکه برای ورزشکاران حرفه­ای هم پیشنهادهایی دارد که می­تواند سبک زندگی جدید ورزشی را در مقابل باشگاه مشتریانش قرار دهد و بهانه ­ای برای گران بودن ورزش را شما بگیرد. شاید بهتر است سری به لیست باشگاه­ های ورزشی طرف قرارداد با پس کارت بزنید و اطلاعات دقیق­تری کسب کنید. کاری که تنها خرجش کشیدن یه کارت و کاهش چشمگیر هزینه ورزش است .

Passcard